Politics

Behold! Full List Of Newly-elected Chairmen Of 20 LGs, 37 LCDAs In Ogun State 

1. Abeokuta North L.G ~ Akomoje (Surajudeen Kunle Folarin)
2.Abeokuta North West LCDA ~Lafenwa (Sorunke Monsuru)
3. Abeokuta North East LCDA~Ita Iyalode (Taofeek  Olabode)
4. Oke Ogun LCDA ~ Imala (Taoheed Salami)
5. Abeokuta South L.G ~ Ake (Lukmon Adeola Shonekan)
6.Abeokuta South East LCDA  ~ Ijeun Titun ( Simisola Kehinde Onaji)
7. Abeokuta South West LCDA~ Ijeja (Tajudeen Adebayo Jimoh)
8. Ado Odo/Ota L.G~Ota  ( Bashiru Oladele Adeniji)
9.Ado Odo LCDA~ Ado Odo  (Saheed Alagbe)
10.Agbara/Igbesa LCDA~ Igbesa (Ebenezer Olaoluwa Oniyide)
11.Ota West (Atan/Iju/Ilogbo LCDA) ~ Atan Ota ( Jamiu Yakub Ajayi)
12.Sango/Ijoko LCDA ~ Sango (Fatai Lawal)
13.Ewekoro L.G ~ Itori (Gafar Alao Balogun)
14. Ewekoro North LCDA ~ Wasinmi (Kehinde Oluniyi Adepegba )
15.Ifo L.G ~ Ifo (Hakeem Bello)
16.Ifo Central  ~   Agbado/Okearo LCDA  (Adebayo Yusuf Ekun)
17.Coker Ibogun LCDA  ~ Ibogun (Juwon Gbadebo)
18.Ifo South  (Isheri-Ajuwon LCDA) ~ Ojodu/Akute (Bode Fakunle)
19.Ijebu East L.G  ~  Ogbere (Iyabo Olubunkola Bakre)
20.Ijebu East Central LCDA~ Ojowo (Adebayo Oshokomaiya)
21.Ijebu North L.G  ~ Ijebu Igbo
( Bayo Adekoya)
22.Ijebu North Central LCDA  ~       Oru (Adefisan Adesola)
23. Ijebu Igbo West LCDA ~ Ojowo (Adegoke Adekanmbi)
24.Ago Iwoye LCDA ~ Ibipe (Ayodele Bush Ademosu)
25.Ijebu North East L.G ~ Atan (Onafuye Kolawole Sunday )
26.Yemoji LCDA ~  Ilese (Adebajo Dapo)
27.Ijebu Ode ~ Ijebu Ode (Gbolade Ola Oduwole)
28.Ijebu Ode South ~ Oke Aje
( Adebanjo Sikiru Olalekan)
29. Ikenne L.G ~ Ikenne (Akinsanya Rotimi Fatai)
30. Remo North L.G~Iperu (Tayo Awoyemi Sowole)
31.Imeko Afon L.G ~ Imeko (Tosin Adeluyi)
32. Afon LCDA ~Oloka Afon (Ogunesan Jide)
33.Ipokia L.G ~ Ipokia (Josu Amos Senayon)
34.Ipokia West ~ Ijofin (Poviwhede Mauton Tolu )
35.Idi Iroko LCDA ~  Idi Iroko (Babajide Johnson Olushola)
36.Obafemi Owode L.G ~ Owode (Jamiu Balogun)
37. Oba LCDA ~ Oba (Abiola Quadri Asalulola)
38.Obafemi LCDA ~ Obafemi
(Olabisi Collins Obasola )
39.Ofada/ Mokoloki LCDA ~ Mowe (Kudirat Balogun)
40. Odeda L.G ~ Odeda ( Semiu Bola Lawal)
41. Opeji  LCDA ~  Opeji (Akindele Musiliu)
42. Ilugun LCDA ~  Ilugun (Mofoluke Shoremekun)
43. Odogbolu L.G ~ Odogbolu (Olawale Shittu)
44. Leguru LCDA ~ Ala (Ololade Onakoya)
45.Ifesowapo  LCDA ~ Imodi (Obafemi Onakoya)
46.Ogun Waterside ~ Abigi (Olufemi Onanuga)
47.Ogun Waterside East ~ Bolorunduro Efire (Musa Abajo)
48. Remo central LCDA~ Iperu (Odumuyiwa Oluwaseyi John)
49.Remo North East LCDA ~  Ode Remo (Samuel Segun Idowu)
50. Sagamu L.G ~ Sagamu
( Olufemi Felix Kafaru)
51. Sagamu west LCDA/Makun  (Rafiu Oladele Awoyemi)
52. Sagamu South LCDA /Sotubo: (Sarafadeen Hassan)
53. Yewa North ~ Ayetoro (Adeagbo Adigun Rasaq)
54. Iju LCDA ~ Iboro (Alebiosu Rahman)
55.Ketu LCDA ~ Tata (Adegbite Moses)
56.Yewa South ~ Ilaro  (Edun Justin Obafemi)
57.Yewa South East (Ifekowajo LCDA) ~  Oke Odan (Adejumo Alani Adewale)

Related Articles

Back to top button